Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Gospodarstwo Rolne

Marek Głuszczyński

Malice 6, 89-240 Kcynia

tel. 604 178 635

biuro@czeresniemalice.eu

ZAPRASZAMY

Kordia

Pora kwitnienia: kwitnie wiosną
Barwa kwiatów: białe (beżowe, kremowe)
Barwa liści/igieł: zielone
Stanowisko: słoneczne
Wilgotność: gleby średnio wilgotne pH gleby: gleby obojętne
Rodzaj gleby: piaszczysto-gliniaste, żyzne
Mrozoodporność: średnio mrozoodporna
Osiągana wysokość: 1 do 5m
Podstawowe walory: ozdobne kwiaty, jadalne owoce, miododajne czeresnia-kordia

Opis: Jedna z najpóźniejszych, deserowych, cenionych odmian czereśni. Drzewa rosną średnio silnie, owocują regularnie i dość obficie. Owoce duże, karminowo-czerwone, aromatyczne, chrząstkowate, mało podatne na pękanie. Dojrzewają w 7 tygodniu dojrzewania czereśni, czyli pod koniec lipca.

Wymagania: Ze względu na duże wymagania cieplne, czereśnie nadają się do uprawy tylko w cieplejszych rejonach kraju. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe ale nieosłonięte (ruch powietrza zapobiega występowaniu wielu chorób grzybowych oraz pękaniu owoców). Gleba średnio zwięzła, głęboka, przepuszczalna i nie podmokła. Dobre są gleby pyłowe (lessy), lekkie gliny, gleby piaszczysto-gliniaste i niezbyt zwięzłe mady. Odczyn gleby zbliżony do obojętnego.

Zapylacze: Van, Schneidera Późna.

Choroby i szkodniki: Odmiana średnio odporna na raka bakteryjnego i choroby grzybowe czereśni. Ze szkodników może pojawić się nasionnica trześniówka, licinek tarninaczek, zwójka koróweczka. Owoce mogą być też uszkadzane przez ptaki (m.in. szpaki, kwiczoły i gawrony).