Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Gospodarstwo Rolne

Marek Głuszczyński

Malice 6, 89-240 Kcynia

tel. 604 178 635

biuro@czeresniemalice.eu

ZAPRASZAMY

Regina

Pora kwitnienia: kwitnie wiosną
Barwa kwiatów: białe (beżowe, kremowe)
Barwa liści/igieł: zielone
Stanowisko: słoneczne
Wilgotność: gleby średnio wilgotne
pH gleby: gleby obojętne
Rodzaj gleby: piaszczysto-gliniaste, żyzne
Mrozoodporność: średnio mrozoodporna
Osiągana wysokość: 1 do 5m
Podstawowe walory: ozdobne kwiaty, jadalne owoce czeresnia-regina

Opis: Tworzy duże drzewa, wcześnie rozpoczynające owocowanie. Plonuje obficie. Owoce bardzo duże (8 do 9,5g), kuliste, ciemnoczerwone z odcieniem brązowym. Miąższ średniosoczysty, chrząstkowy. Owoce dojrzewają w 7 tygodniu dojrzewania czereśnie, a więc zwykle około połowy lipca. Nadają się do bezpośredniego spożycia, na przetwory i mrożonki.

Wymagania: Ze względu na duże wymagania cieplne, czereśnie nadają się do uprawy tylko w cieplejszych rejonach kraju. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe ale nieosłonięte (ruch powietrza zapobiega występowaniu wielu chorób grzybowych oraz pękaniu owoców). Gleba średnio zwięzła, głęboka, przepuszczalna i nie podmokła. Dobre są gleby pyłowe (lessy), lekkie gliny, gleby piaszczysto-gliniaste i niezbyt zwięzłe mady. Odczyn gleby zbliżony do obojętnego.

Zapylacze: Schneidera Późna, Hedelfińska, Sam.

Choroby i szkodniki: Odmiana mało wrażliwa na parch i średnio odporna na raka bakteryjnego. Owoce mało wrażliwe na pękanie. Ze szkodników może pojawić się nasionnica trześniówka, licinek tarninaczek, zwójka koróweczka. Owoce mogą być też uszkadzane przez ptaki (m.in. szpaki, kwiczoły i gawrony).